top of page
70798-full_2757-26_70798_sc_v2com.jpg

Şubat 2022 | Tasarım | Amerika

Monterey'de ‘Net Zero’ bir yaşam

Yazı | Oktay Tutuş

ABD'nin Batı Yakası'nın en güzel vahşi yaşam alanlarından biri şüphesiz Big Sur.  Sunduğu manzaralar ve buraya özgü vahşi yaşamın bir benzerinin olmaması, ayrıca Silikon Vadisi'ne olan yakınlığı burayı biz faniler için cazibeli kılıyor.

 

Studio Schicketanz tarafından yapılan ve Pasifik Okyanusu manzaraları sunan bu yeni ev de bu büyüye aşık fanilerden birinin eseri.

 

Silikon Vadisi'nde çalışan bir çift ve onların iki kızıyla ebeveynleri için tam anlamıyla nefes kesici sürdürülebilir bir ev tasarlanmış. Başlangıçta ev hafta sonu kaçamakları için düşünülmüş. Tam donanımlı bir eve dönüşmesi ise pandemi nedeniyle.

 

DÖRT AYRI KÜPTEN OLUŞUYOR

 

Ev; oturma, yaşam ve uyku alanlarını ayıran dört ayrı küpten oluşuyor. Batı tarafındaki üç küp, Pasifik Okyanusu'nu en geniş şekilde görebilmek için tavandan tabana sürgülü cam duvarlara sahip. Dördüncü küp ise misafir süit. Onun da avlusu üzerinden tepelere bakan bir manzarası var.

 

Mimarlık ofisi ekibi Coup D'etat, Holly Hunt, Larsen, Moooi, Piet Boon, Miele, Brizio, B&B Italia, Tai Ping, Phillip Jeffries gibi markalarla evi donatmayı tercih etmiş. Havuz başındaki ahşap kütükler Leos Enderle ve Rodney Hunter.  Ayrıca Eric Gushee ve Casey McCafferty'nin heykelleriyle Silvia Poloto'nun işleri tüm eve yayılmış. Yataklar, puflar, kitaplıklar ve dolaplar ise özel olarak burası için yapılmış.

 

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETİYOR

 

Evin lüks özellikleri yanında en önemli tarafı ise kendi enerjisini üretebilmesi. Bulunduğu vahşi ortamın ıssızlığı ve ekstrem koşullar sebebiyle her an kesilebilecek elektrik şebekesine alternatif güç kaynakları, evin sıcak havuz da dahil güç ve sıcaklığını kesintisiz destekleyecek şekilde seçilmiş. Ev, güneş panelleri ve Tesla Power Wall sistemlerinden faydalanıyor. Bu güç kaynakları hem evi besliyor hem de ev sahibine ait iki adet elektrikli aracı şarj edebiliyor.

A 'Net Zero' life in Monterey

Words | Oktay Tutuş

One of the most beautiful wildlife areas on the US West Coast is undoubtedly Big Sur. The views it offers and the absence of native wildlife, as well as its proximity to Silicon Valley, make it attractive to us mortals.

 

House; consists of four separate cubes that separate living, living and sleeping areas. The three cubes on the west side feature floor-to-ceiling sliding glass walls for the widest view of the Pacific Ocean. The fourth cube is the guest suite. It also has a view overlooking the hills over its courtyard.

 

Besides the luxury features of the house, the most important aspect is that it can produce its own energy. Alternative power sources to the electricity grid, which may be cut off at any time due to the desolation of the wild environment and extreme conditions, were chosen to support the power and temperature of the house, including the hot pool.

Çapa 4
bottom of page