top of page
Paradero_05_©RafaelGamo.jpg

February 2024 | Travel

english below

PARADERO

words | Alp Tekin

photos | Onnis Luque / Rafael Gamo

Tasarım oteller bulunduğu bölgenin yıldızını parlatıyor. Bu her daim şaşmayan bir kural. 2021’de açılan Paredero Otel de Meksika’nın pek bilinmeyen bir başka tarafını, San Diego’nun aşağısında yer alan Baja California Yarımadası’nın en ucundaki sahil kasabası Todos Santos’u gezginlerin radarına soktu.

Pasifik Okyanusu kıyısına bakan Paradero kendini otelden çok, lüks süitleri olan bir peyzaj projesi olarak tanımlıyor. Ki bu iddialarında haklılar. Çünkü tüm süitler kaktüsün başrolde olduğu özenle yapılmış bahçelere bakıyor.

Paradero’nun mimari tasarımı Ruben Valdez ve Yashar Yektajo’ya, peyzaj tasarımı ise Polen Arquitectura de Paisaje isimli Meksikalı tasarım stüdyosuna ait. Sürekli değişim içinde olan çölden ilham alarak tasarımı gerçekleştiren Polen ekibi Paradero’yu anlatırken heyecanlı: “Rüzgâr ve mevsimler çölü durmadan yeniden şekillendirir. Rüzgârın tek bir hareketi çölü dönüştürür. Dolayısıyla bu hareketi vurgulamak için rüzgârdan ilham alan, kesin çizgilerin olmadığı bir tasarım üzerinde çalıştık. Çölün görünümü seyrek de olsa su ve yağmurla da değişir. Tüm çöl florasının rengi, kokusu ve dokusu bir anda farklılaşabilir. Bu fantastik olayı vurgulayabilmek için sadece bölgeye özgü bitkileri kullandık. Böylece bu bitkiler fazladan su ya da insan müdahalesine ihtiyaç duymadan doğal olarak yetişti. Bu sayede otel misafirleri çölü en gerçek haliyle yaşayabiliyor”.

Polen’in tasarım ekibi “su ve onu algılayan duyular” fikrinden yola çıkarak otelin içinden akan ve konukları doğal bir vahaya götüren su akışını yaratmış. Bu deneyimi tamamlayıcısı olarak da -aynı zamanda konukları çıplak ayakla gezmeye teşvik etmek için- bölgenin en yumuşak kumlarından yollar yapılmış.

ÇÖL KENDİNİ YAVAŞ YAVAŞ GÖSTERİR

Çöle dair şöyle bir kanı var: “Çöl, kendisini keşfetmeye çalışanlara her şeyi yavaş yavaş gösterir. Bunun da özel bir yolu vardır”.

Paradero’nun tasarımında da bu yol izlenmiş. Uçsuz bucaksız olmasına rağmen benzersiz alanlardan oluşan çölün kendisi gibi, Paradero’nun içinde dolaşırken çölü keşfetme deneyimi yaşatılmak istenmiş. Nitekim Polen ekibi otelin yaratım sürecinin en önemli kısmını Baja Kaliforniya çölüne yaptıkları gezilerden ilhamla oluşturmuş: “Antik yollarda yürüdük, dokuları hissettik, her bir parçanın tadını çıkardık. Bir yılı aşkın bir süre özel bir serada çöle özgü endemik türler yetiştirdik ve o genç bitkileri bölgede zaten var olan birçok yaşlı bitkinin yanına diktik”.

PUEBLO MAGIC: TODOS SANTOS

 

-Baja Sur’daki en elverişli iklime sahip olan ve “Pueblo Magic” (büyülü kasaba) olarak nitelenen Todos Santos, macera, doğal güzellik ve sağlıklı bir yaşam tarzı arayan sanatçılar, zanaatkârlar, sörfçüler ve gezginler için sığınak gibi bir yer.

-Buraya kadar gelmişken dünyaca ünlü sörf alanı Playa Los Cerritos’u ve büyüleyici komşu köy El Pescadero’yu ziyaret etmekte fayda var.

Design hotels are the star of their region. This is an unequivocal rule. The Paredero Hotel, which opened in 2021, has also put another little-known side of Mexico on travelers’ radar, the small beach town of Todos Santos, at the far end of the Baja California peninsula below San Diego.

Overlooking the Pacific Ocean coast, the Paradero describes itself as more of a landscape project with luxury suites than a hotel. They are right in their assertions. That’s because all the suites overlook the meticulously landscaped gardens, where the cactus plays the starring role.

The architectural design of Paradero is by Ruben Valdez and Yashar Yektajo, while the landscape design belongs to the Mexican design studio Polen Arquitectura de Paisaje. Inspired by the ever-changing desert, the Polen team is excited about Paradero: “The wind and the seasons constantly reshape the desert. A single movement of the wind changes the desert. We worked on a wind-inspired design without clean lines to emphasize this movement. The appearance of the desert also changes because of water and rain, albeit rarely. The color, smell, and texture of all the desert flora can change in the blink of an eye. We have used only plants native to the region to highlight this fantastic event. So these plants have grown naturally without additional water or human intervention. This way, hotel guests can experience the desert in its truest form”.

Based on the idea of “water and its perceptive senses”, Polen’s design team created a stream of water that flows through the hotel, leading guests to a natural oasis. Roads were built from the softest sand in the region to complement this experience and encourage guests to walk barefoot simultaneously.

THE DESERT SHOWS ITSELF SLOWLY

An idea about the desert exists: “The desert reveals everything little by little to the one who tries to discover it. There is also a special way to get there”.

The same path was fallowed in the design of Paradero. Like the desert itself, which is vast and wide but made up of unique areas, the goal was to experience the desert as you walked through Paradero. In fact, the team of Polen designed the most significant part of the hotel’s creation process, inspired by their travels in the desert of Baja California: “We walked on old roads, feeling the textures and enjoying each piece. We grew endemic desert species in a special greenhouse for over a year and we planted these young plants alongside many old seedlings that already exist in the area”.

PUEBLO MAGIC: TODOS SANTOS

 

-With the most favorable climate in Baja Sur and described as a “Pueblo Magic” (magical town), Todos Santos is a haven for artists, artisans, surfers, and travelers seeking adventure, natural beauty, and a healthy lifestyle.

-While you are here, visit the world-famous surf spot Playa Los Cerritos and the charming neighboring village of El Pescadero.

bottom of page