top of page
20230710_YesimKozanli_Radisson_Kas104009.jpg

September 2023 | Design & Interiors

english below

Kaş’ın yeni tasarım oteli

words Alp Tekin

photos İbrahim Özbunar

Mimar Yeşim Kozanlı’nın tasarladığı Radisson Blu Hotel Kaş projesi, bulunduğu bölgeye saygı niteliğinde bir mimariye sahip. Otelin taş cepheleri, Kaş'ın tarihi evlerinde sıkça rastlanan zanaatkâr işçiliğin bir yansıması. Duvarlar ise nesiller boyu aktarılan bilgiyle hayat bulan geleneksel "köy sıvası" tekniğiyle kaplanmış. Bu sıva, estetik açıdan sadece Kaş'ın özünü yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda doğal bir yalıtım da sağlıyor.

 

Daha az kat ve daha geniş alanlara sahip olan projede toprak renkleri yoğun olarak kullanılmış. Ayrıca yapının mimarisinden iç mimari detaylarına kadar tüm hikâye, “Yeniyim, ama ben buralıyım” fikrinden yola çıkarak oluşturulmuş.

Otelin doğal taş zemini ve el yapımı özel seramiklerle kaplı yüzeyleri ise doğadan ilham alan tasarım felsefesinin devamı.

 

Otelin açık alanlarında Kaş'ın bitki örtüsünü yansıtan lokal ağaç ve bitkiler yer alıyor. Güneşli ve gölgeli alanları etkili şekilde ayıran seperatörler, iç ve dış alan ilişkisinin her noktada yaşanmasına imkan sağlıyor.

Kaş’s new design hotel

Radisson Blu Hotel Kas project in Kaş, designed by Yesim Kozanlı, has an architecture that respects the essence of its region. The stone façades of the hotel are a reflection of the craftsmanship that is common in Kaş’s historical houses. The walls, on the other hand, are covered with the traditional "village plaster" technique, which comes to life with knowledge passed down through generations. This plaster not only reflects the essence of Kaş in terms of aesthetics, but also provides a natural insulation.

 

Earth colors were used extensively in the project, which has fewer floors and larger areas. In addition, the whole story, from the architecture of the building to the interior details, was created based on the idea of “I’m new, but I'm from here”.

 

The hotel's natural stone floors and surfaces covered with handmade special ceramics are the continuation of the nature-inspired design philosophy.

 

There are local trees and plants reflecting the vegetation of Kaş in the open areas of the hotel. The separators that effectively separate the sunny and shady areas allow the relationship between indoor and outdoor space to be experienced at every point.

bottom of page