7huseryaylas%C4%B1_edited.jpg

Mayıs 2020 | Seyahat | Türkiye

Rota Karadeniz, hedef  ‘doğal izolasyon’

Yazı | İsmail Polat

Yaz göründü. Planlar yeni trende uygun olarak ‘community’lerde dönmeye başladı bile. Herkes ‘şimdilik’ gözlerden uzak, izole tatilin peşinde. Kalabalıklardan uzak olmak bu yaz herkesin hayali, ama nasıl? İkinci bir emre kadar yurtdışına çıkmak da yasak, o zaman doğal izolasyonun doğal merkezine ışınlanıyoruz. Çamlıhemşin’e… 

 

Karadeniz, özellikle Rize’nin Çamlıhemşin’i son yılların gözdesi. Yemyeşil doğa, uzun ve sallantılı yollar, dere sesi ve kendiliğinden sarmalayıp peşinizi bırakmayan tatlı bir huzur. Tüm bunların merkezinde ise bölgenin en güzel oteli var: Nordic Otel! 

 

İki yıl önce keşfettiğim ve müthiş anılarla döndüğüm Karadeniz gezimin merkezine oturan oteli çevreleyen nefis yaylalar da unutulmaz. Koronavirüs sonrası izole tatiller gözde olacaksa, burada isteseniz de kalabalıklara karışamak zaten mümkün değil. 

 

Nordic Oteli ve Bukla Tur’un sahibi, bölgeyi en iyi bilen uzman rehberlerden Bülent Saraloğlu’na iyi bir Karadeniz turunun tüm detaylarını sordum. 

 

BU SEZON 6-7 KİŞİLİK TURLAR DA BAŞLAYACAK

 

Karadeniz son yıllarda çok popüler. Nedir bölgeyi bu denli çekici kılan? 

 

Doğa turizmi dünyada hızla artan bir trend. Turizm sektörü yüzde 4 ile 7 arasında büyürken doğa turizmi yüzde 20-30 büyüyor. İnsanlarda doğa ve çevre bilinci arttıkça bu tip butik doğa turlarına olan talep de artıyor. Artık insanlar sadece gezip görmek değil, deneyim de yaşamak istiyor. Doğa ve bu bölgede olan canlı yayla kültürü bu deneyimi fazlasıyla sağlıyor. Nordic Otel de turizm tesislerinden ve kalabalık turist gruplarından uzakta, kendi başına dere ve orman kenarında oldukça izole bir yerde. Bölgedeki nadir butik otellerden biri. Ayrıca en geniş odalara sahip otellerden. Bahçesi, deresi, deredeki havuzu ve bölgedeki yegâne yoga salonuyla insanların oldukça ilgisini çekiyor. 

 

Koronavirüs sonrası için hazırlığınız nasıl? 

 

Turlarımız zaten 15 kişilik, fakat her turumuzun artık bir de “exclusive” seçeneği olacak. Bu turları en fazla 6-7 kişilik yapacağız. Biraz daha pahalı olacak haliyle. Araçlarımız düzenli olarak dezenfekte edilecek, havalandırma filtreleri sık sık değişecek. Rehber, şöför ve araç değişimi ise mümkün olduğunca yapılmayacak. Personelimiz otelde konaklayacak ve dışardan izole olacak. Yiyecekler dezenfekte edilip depolanacak, yemekler tarafımızdan servis edilecek ve insanların yemeklerle teması olmayacak. 

 

İsteyenlere tek kullanımlık servis ekipmanı sunacağız. Odalar 12 saat önceden dezenfekte edilecek. Misafir istemedikçe odaya günlük temizlik için girilmeyecek. Sık kullanılan yerler bolca dezenfekte edilecek. Personel ve misafirlerin düzenli olarak ateşi ölçülecek.

 

POPÜLER OLMASINI İSTEMEDİĞİMİZ YAYLALAR VAR

 

Turların en çekici kısmı yaylalar. Hangileri popüler? 

 

Instagramdan sonra Pokut, Gito, Huser ve buzul gölünün olduğu Avusor yaylaları popüler oldu, ama henüz popüler olmayan ve açıkçası çok da popüler olmasını istemediğimiz yaylalar hâlâ var. 

 

Mesela? 

 

Bal ormanlarıyla ünlü, aynı zamanda Fırtına Vadisi’nin en derin ormanına sahip Maselevat Vadisi. Buradaki Tatskeri Yaylası 1900 metre yüksekliktedir ve çok iyi korunmuştur. Bazı yaylalarda olduğu gibi Tatskeri Yaylası’nda ahşap dışında bir yapıya izin vermiyorlar.

 

Zaten ulaşımı ne kadar zorsa, yayla o kadar bakir kalmış oluyor. Özellikle Ayder’in doğusunda kalan yaylalar bu konuda daha şanslı ya da 2000 metrenin üzerinde kalan yaylalar. Mesela 2400 metre yükseklikteki Koç Düzü Yaylası. Bu yaylanın hemen önünde Adalı Göl var. İçinde yüzen bitki adalarıyla bölgede tek olma özelliğine sahip. Bu yüzen adacıkların üzerine çıkılabiliyor. O gölün hemen üzerinde adını bizim koyduğumuz Cennet Cehennem Tepesi var. 

 

2800 metredeki Lelvan Gölü Geçidi’nden ise Altıparmak, Kaçkar ve Marsis dağlarıyla, yaylaları, hatta denizi görmek bile mümkün. 

SONBAHARI ÖNERİYORUZ

 

Bölgeyi tam anlamıyla yaşamak için ne zaman gelmeli? 

 

Aslında en güzel sezon sonbahar. “Karadeniz sonbaharda çok yağmurlu olur” algısından dolayı maalesef herkes temmuz ve ağustos aylarını tercih ediyor. Ama geçmiş yılların istatistiklerine baktığımızda temmuz ve ağustosun sonbahara göre çok daha fazla yağmurlu olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Yani biz sonbaharı şiddetle öneriyoruz. 

 

Nasıl bir hizmet ve program sunuyorsunuz? 

 

12 adet farklı turumuz var. Bunların yanında ailelere, arkadaş gruplarına, şirketlere kapalı turlar düzenliyoruz. Turlar grupların isteği doğrultusunda sonsuz seçenekte olabilir. Yürüyüşlü, yürüyüşsüz, kamplı ya da otelli, yayla evi konaklamalı… 

 

Karadenizli olmak işinizi kolaylaştırıyor mu? 

 

Evet, Karadenizli olmak büyük avantaj. Bukla Tur’un operasyonları bu bölgede oldukça oturmuş durumda. Şöföründen oteline, rehberinden restoranına hizmet aldığımız yerlerden hizmet verdiğimiz alanlara kadar her şey bir düzen içinde. Herkes ne yapacağını biliyor. Karadeniz zor bir bölge. Hem lojistik hem de insanı anlamında. Eğer insanını tanımıyor ve idare etmesini bilmiyorsanız, bu bölgede başarı oranınız çok düşük. 

 

ARAPLAR OLMADIĞI İÇİN KARADENİZ GÖZDE OLACAK

 

Bu sezon Nordic Otel cephesinde neler olacak? 

 

Bu sezon butik tur ve butik otellerin yıldızı parlayacak. Bu demek değil ki bir patlama bekliyoruz. Ama bir farkındalık oluşacak. İnsanlar bildiği otellere, bildiği insanlarla gitmeyi tercih edecek. Biz de bu süreçte tedbirleri göze sokmak istemiyoruz. Elbette tedbirlerimiz olacak, ama insanların tatilde olduğu hissinden kopmasını da istemiyoruz. Ayları karantinada geçmiş insanlara otelde karantina havası yaratmanın anlamı yok. 

 

Gerçekten de Karadeniz özellikle bu yaz Arapların da olmamasından dolayı iç pazarın gözdesi olmaya aday. Tabii en büyük dezavantajımız ulaşım. Uçağa binmek istemeyenler kendi araçlarıyla uzun bir yolculuğu göze alacak. Ama belki yolda olmak, yola çıkmak iyi gelecektir insanlara. Kim bilir Karadeniz sahil yolu belki bir “turistik yol” olacak. 

 

OTEL BİNAMIZ ESKİDEN İLKOKULDU 

 

Nordic’in mor binasının da ilginç bir hikâyesi var değil mi?

 

Evet, binamız eskiden okulmuş. 1940’lı yıllarda Mollaveyis Köyü İlkokulu olarak köylüler tarafından yapılmış. Hem arazisi hem bina köylüler tarafından bağışlandı. 1980’lere kadar hizmet veren okul, nüfusun gurbete gitmesi ve eğitim yaşındaki çocuğun kalmaması nedeniyle köy muhtarlığına devredilmiş. 2015 yılında Bukla Tur olarak devralıp onardık. Oldukça bakımsız olan, çatısı yıkılan ve metruk durumda olan okulu dış cephesini bozmadan yeniden inşa ettik. İnşa sırasında çıkan masaları, sıraları, ahşapları, dolapları ve kapıları tadilatta ve çevre düzeni sırasında yeniden değerlendirmeye çalıştık. Bu yüzden yer yer okulla ilgili unsurlara rastlamanız mümkün :)

 

Hangi aylar açıksınız? 

 

Bugüne kadar nisan-kasım ayları arasında açık tutuyorduk. Sezonun uzaması ve talebin artması nedeniyle bu yıldan itibaren 12 ay açık tutma kararı aldık. 

Fotoğraflar:

1. Huser Yaylası’ndaki meşhur salıncaklardan biri.

2. Altıparmak Dağı

3. Nordic Otel 

4. Huser Yaylası

5. Laz Alpleri

6. Maselevat Vadisi

7. Laz Alpleri

8. Huser Yaylası’ndan aşağıya bisikletiyle inenler.

9. Avusor’a çıkış manzarası. 

10. Avusor buzul gölü.