top of page
Space9_Macbeth-63.jpg

April 2024 | Design & Interiors

english below

POPS of COLOR and a MID-CENTURY MODERN TWIST 

words Leon Williams  

photos Tina Kulic 

Şık ve rahat bir Batı Yakası tarzına sahip olan bu ev, Atelier Fēn'in müdürü ve kurucusu Sha Wang’a ait. “Evimiz nefes kesici bir okyanus manzarası sunmasa da, gerçekten özel ve daha iyi bir şey sunuyor: Keyifli ve büyüleyici bir ırmak” diyor Wang. "Suyun yumuşak akışını duyabiliyorum ve çok sayıda ağaç ve kuşla çevrili olmak bu büyülü atmosferi yaratıyor”. 

 

Wang, Batı Vancouver'da yer alan evinde çeşitli doku ve renk kombinasyonlarını denemiş: “Kendi evimi tasarlamak, aşırı düşünme eğilimim nedeniyle daha karmaşık bir süreçti ve mükemmellik arayışım nedeniyle seçimlerimi daha dikkatli yaptım. Bir tasarımcı olarak, çok çeşitli tasarım olanaklarının ve tarzlarının farkındayım. Bu da seçenekleri daraltmayı ve evim için belirli bir tasarım yönü belirlemeyi zorlaştırdı”. 

 

Wang’in evi 1960'ların çiftlik tarzı evlerinin bir özeti niteliğinde. Sade ve düzenli tasarım unsurlarıyla öne çıkıyor. 

 

AYRINTILAR

 

- Oturma odası: Wang, gerçekten benzersiz bulduğu için kendine özgü dokulu dantel desenli tavanı korudu. Geniş depolama alanı sunmak için de bir USM dolabı kullandı. 

 

- Yemek odası: İç ve dış mekanları harmanlamak isteyen Sha, Phillip Jeffries'in keten duvar kaplamasını tercih ederek terastan görünen manzarayla uyumlu ince bir yeşil tonu ortaya çıkarmış. Turuncu kadife perdelerin eklenmesi mekana sıcak ve sağlam bir doku kazandırmış.

 

- Mutfak: Sha, “Her zaman beyaz meşe unsurları içeren beyaz bir mutfağa sahip olmayı hayal etmişimdir" diyor. “Moda olmasa bile bana verdiği his, sakin, sıcak ve zamansız”. 

Sleek and cozy in West Coast style, this home belongs to Sha Wang, principal and founder of Atelier Fēn. "While our house may not showcase a breathtaking ocean view, it offers something truly special and even more enchanting – a delightful and charming creek! I can hear the gentle flow of water, and being surrounded by a lot of trees and birds creates this magical atmosphere,” says Wang. 

 

Wang experimented with different combinations of textures and colors in her West Vancouver home: "Designing my own home was a more complex process because I tend to overthink, and I made my choices more carefully because of my pursuit of perfection. As a designer, I am aware of a wide range of design possibilities and styles, which made it difficult to narrow down the options and determine a specific design direction for my home”. 

 

Wang's home epitomizes the 1960s farmhouse style. It is distinguished by its simple and uncluttered design elements. 

 

DETAILS

 

- Living room: The interior designer retained the distinctive textured lace pattern ceiling, as she finds it to be truly unique. She also used a USM cabinet to provide ample storage space. 

 

- Dining Room: Wanting to blend indoors and outdoors, Sha chose a Phillip Jeffries linen wallcovering in a subtle shade of green to match the view from the terrace. The addition of orange velvet curtains gives the room a warm and robust texture.

 

- Kitchen: "I've always dreamed of having a white kitchen with white oak elements," says Sha. "Even though it's not fashionable, the feeling it gives me is calm, warm and timeless”. 

bottom of page