top of page
Mayo - Coups de batons.jpg

Ocak 2022 | Art | Londra

Sürrealist fırtına şubat sonu Londra’da

Yazı | Oktay Tutuş

Tate Modern 24 şubatta geniş kapsamlı bir sürrealizm sergisi düzenliyor.

“Surrealism Beyond Borders / Sınırlar Ötesi Gerçeküstücülük” isimli bu sergi için Tate Modern’in Atlantik’in diğer yakasındaki The Metropolitan Museum of Art’ı kendine suç ortağı seçmesi boşuna değil. Çünkü bu iki köklü kurumun altını çizmek istedikleri nokta, sürrealizmin sınırların ötesinde ve evrensel olduğu gerçeği. Aynı zamanda sürrealist sanatçıların otoriteye boyun eğmeyip “yeni bir dünya mümkün” hayalini nasıl öğrettiğini de göstermek istiyor sergi.

 

80 YILLIK ZAMAN DİLİMİNİ KAPSIYOR

 

1924’te Andre Breton tarafından tanımlanan, sonrasında hızla benimsenen sürrealizm sanatçılar tarafından çoğunlukla şiirsel, hatta komik işlerle yansıtıldı. Dali’nin “Lobster Telephone / Istakoz Telefon” adlı işi buna en güzel örnek. Bunlar yanı sıra bazı sanatçılar sürrealizmi politik, sosyal veya kişisel özgürlükleri için bir silah olarak kullanmaktan çekinmedi. Dolayısıyla bu dev sergide hayal dünyasının sınırlarını zorlayacak türde işler göreceğiz.

 

80 yıllık bi zaman dilimini kapsayan sergide 150’den fazla iş yer alıyor. Serginin değineceği diğer önemli nokta ise sürrealizmin dünyadaki sanatçılar tarafından nasıl kabul edilip uygulandığını anlayabilmek için akımın gelişip serpildiği yerlere odaklanması.

 

Mesela Sürrealist Araştırma Bürosu’yla Paris, Art et Liberté grubuyla Kahire, sürrealist akımın önce yazarlar tarafından başlatıldığı yer olan Karayipler, kadın sanatçıların yaratıcı bağlarıyla şekillendiği Mexico City ve yine akımın radikal siyaset için bir araç olarak kullanıldığı yer olan Şikago bunlardan bazıları.

 

İYİ BİLİNENLE AZ BİLİNEN BİR ARADA

 

Sergide Joan Miró, Frances del Valle, Yayoi Kusama, Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Gabriel García Márquez ve André Breton gibi tanınmış sanatçı ve yazarlar yanı sıra ismini daha önce duymadığımız, belki de onlarca sanatçı ve yazar da yer alacak. Sergide Türkiye’den Yüksel Arslan’ın da olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

 

Az duyulmuş ve nadir görülebilecek işlerden en dikkat çekicilerinden birisi Ted Joans’a ait 11 metrelik “Long Distance / Uzun Mesafe (1976-2005)” isimli serbest çizimlerden oluşan katlanır bir defter. Joans, bu işini tüm dünyadan 132 katılımcıyla yaklaşık 30 yılda tamamlamış.

 

Serginin The MET versiyonu, Ekim ayında New York’ta gösterilmeye başlanmıştı. Tate Modern versiyonu ise daha farklı bir sergileme alanı sunacağı için deneyimi bambaşka olacak.

 

Sergi 29 ağustosa dek Londra’da ziyarete açık olacak.

 

www.tate.org.uk

Surrealist storm in London at the end of February

Words | Oktay Tutuş

Tate Modern is holding an extensive surrealism exhibition on February 24. It is not in vain that Tate Modern chose The Metropolitan Museum of Art, on the other side of the Atlantic, as an accomplice for this exhibition titled “Surrealism Beyond Borders”. Because what these two deep-rooted institutions want to underline is the fact that surrealism is beyond borders and universal. At the same time, the exhibition wants to show how surrealist artists do not bow to authority and teach the dream of “a new world is possible”.

 

In addition to well-known artists and writers such as Joan Miró, Frances del Valle, Yayoi Kusama, Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Gabriel García Márquez and André Breton, there will also be dozens of artists and writers whose names we have not heard of before. Let's not forget to mention that Yüksel Arslan from Turkey is also in the exhibition. One of the most notable works that are less heard and rarely seen is an 11-meter folding notebook made of free drawings named “Long Distance (1976-2005)” by Ted Joans. Joans completed this work in nearly 30 years with 132 participants from all over the world.

 

The MET version of the exhibition began to be shown in New York in October. The Tate Modern version, on the other hand, will offer a different display area, so its experience will be completely different. The exhibition will be open to the public in London until 29 August.

Çapa 5
bottom of page