top of page
7_TECLA_©Iago Corazza_external dawn view_high.jpg

Eylül 2021 | Tasarım | İtalya

TECLA

3D yazıcıdan çıkan geleceğin ev projesi

Yazı | Sibel İpek

Maria Cucinella Mimarlık (MCA) ve World’s Advanced Saving Project (WASP) tarafından hayata geçirilen ve dünyanın 3D yazıcısından yapılan ilk eco-sürdürülebilir konut projesi olan TECLA (Technology and Clay), İtalya’nın Ravenna şehrinde ziyaretçilerini bekliyor. Bu müthiş yaratıcı ve öncü yaklaşım, en başından beri iki firmanın ortak projesi olarak başlamış. Proje boyunca da iki firma tasarım ve inşaat tarafında birlikte çalışmış.

Mecazi olarak Italo Calvino’nun “Görünmez Kentler” kitabından ilham alan TECLA, kullandığı materyaller ve tasarımında yansıttığı ruhla geçmiş ve günümüz arasında güçlü bir bağ kuruyor. Çünkü bu evler aslında geçmişin antik yapılarını anımsatıyor. Ancak evin 21. yüzyılın teknolojik olanaklarıyla hayata geçirilmiş olması onu bu zamana da ait kılıyor.

ANTİK MATERYALLERİ TEKNOLOJİYLE KULLANDIK

TECLA projesi Mario Cucinella Mimarlık’ın kurucusu ve kreatif direktörü Mario Cucinella tarafından önce bir araştırma projesi olarak başlamış. Daha sonra WASP’ın kurucusu Massimo Moretti’nin de vizyonuyla, git gide ciddileşen iklim değişikliği sorununun yaratacağı olası ihtiyaca sürdürülebilir bir yanıt olarak ele alınmış.

POST.png
bottom of page