top of page
R_outdoor_0301-Edit-3.jpg

May 2024 | Design & Interiors

english below

The Serene Country House

words Karine Monie     

photos Sergey Krasyuk 

İç mimar Elen Kucherova ve kocası Nikolai’ın hayalinde hep bir kır evine sahip olmak vardı. Sonunda bu evle birlikte Elen, ideallerini ve hayallerini yansıtan bir alan yaratma fırsatını yakaladı. 

 

Elen’ın tasarım felsefesinin özü, müşterilerinin yaşam tarzını en derin şekilde anlamaya çalışmak. Onlar için gerçekten neyin değerli olduğunu anladıktan sonra bu değerleri iç mekanlarda somut hale dönüştürmek… Elen aynı yaklaşımı kendi evi için de uygulamış. Onun değer verdiği şey bilinçli malzeme seçimi. Elen, evinin tasarımı için ekolojik ve doğal malzemeler seçmiş. Doğal taş, doğal boyalar içeren duvar boyası, ekolojik duvar kâğıtları ve doğal ahşap gibi… Ayrıca pratik ve uygun maliyetli olduğu için Jura kireçtaşını da kullanmış. “Mermer kadar dekoratif değil, ama rahatlık ve sakinlik hissi veriyor. Mermer daha çok ihtişamla ilgili” diyor Elen. 

 

DEĞERLERİMLE ÖRTÜŞÜYOR

 

“Kişisel anlatıları olan markalar beni cezbediyor. Mesela İtalyan markası Riva 1920'nin mobilyaları benim değerlerimle örtüşüyor. Parçaları doğal ahşaptan üretiliyor ve elle işlemeyi, zamansızlığı vurguluyor” diyor Elen.

 

ÇOCUK İÇİN ÖZGÜR OYUN ALANI 

 

Montessori sisteminden esinlenen Elen, çocuğu için hayal gücünü ve özgür oyunu teşvik eden çocuk dostu bir ortam yaratmayı da ihmal etmemiş. “Bu evde aşırı süslemeci tavrı bir kenara bırakıp altı yaşındaki oğlum için her gün farklı dünyalar yaratabileceği bir alan yaratmaya karar verdim” diyor. “Çocuk mekânları konusunda tutkulu bir tasarımcı olan ve oyun senaryolarına dayalı yaratıcı ortamlar yaratan Yuri Syrkov ile tanıştım. Oyun odasında küçük bir ev, ikinci bir çatı katı, el işleri için bir masa ve çizim için bir tahta var. Bu alan çocukların korsan gemileri, uzay istasyonları, bir yarış pisti ve daha fazlası gibi pek çok farklı şeyi hayal etmelerine olanak tanıyor!”

Interior designer Elen Kucherova and her husband Nikolai have always dreamed of owning a country house. With this house, Elen finally had the opportunity to create a space that reflected her ideals and dreams. 

 

The core of Elen's design philosophy is to try to understand her clients' lifestyle in the deepest way. Once she understands what is truly valuable to them, she translates those values into tangible interiors... Elen has applied the same approach to her own home. What she values is the conscious choice of materials. Elen chose ecological and natural materials for the design of her home. Natural stone, wall paint with natural dyes, ecological wallpaper and natural wood... She also used Jura limestone because it is practical and inexpensive. "It is not as decorative as marble, but it gives a feeling of comfort and tranquility. Marble is more about grandeur," says Elen. 

 

IT MATCHES MY VALUES

 

"I am attracted to brands with a personal story. For example, Italian brand Riva's 1920s furniture is in line with my values. The pieces are made of natural wood and emphasize craftsmanship and timelessness," says Elen.

 

A FREE PLAYGROUND FOR CHILDREN 

 

Inspired by the Montessori system, Elen has created a child-friendly environment that encourages imagination and free play. "In this house, I decided to leave the excessive decoration aside and create a space for my six-year-old son where he can create different worlds every day," she says. "I met Yuri Syrkov, a designer who is passionate about children's spaces and creates creative environments based on play scenarios. The playroom has a small house, a second loft, an arts and crafts table, and a drawing board. This space allows children to imagine many different things like pirate ships, space stations, a race track and more!”

bottom of page