top of page
HAL12075.JPG

Mayıs 2021 | Botanik | Türkiye

YUZU GARDEN

‘Hayat Ağacı’nın gölgesine bekleriz

Dünyaya aynı gözlerle baktığımız, değerlerimizin paralel olduğu markalarla bir araya gelip işbirliği yapmayı seviyoruz. Özellikle bu işbirliği bitkilerle ilgiliyse ve bahçe yapımı barındırıyorsa, itiraf ediyoruz, sevmekten öte kendimizden taşıyoruz! Çünkü biliyorsunuz, Yuzu ilk önce bir botanik markası olarak doğdu. Daha sonra yaşam tarzı topluluğu ve dergiye doğru evrildi.

Antalya Side'nin yeni otel markası Finesse'de açılan Yuzu Garden da nefis bir ‘yeşil’ işbirliği ürünü. Bahçenin konsept tasarımını kurucumuz ve yayın yönetmenimiz Onur Baştürk yaptı. Uygulamayı peyzaj mimarı Tülay Tosun (on gün gibi çok kısa bir sürede) gerçekleştirdi. Elbette Yuzu Garden’ın yaratılmasını sağlayan, Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul’la iki markayı bir araya getirerek iletişim köprüsü kuran Pro İletişim’in sahibi Feride Edige’nin vizyonları oldu.

SAKİN VE MEDİTATİF BİR BAHÇE

Yuzu Garden’ın konseptine gelince... Zen bahçelerinin meditatif, geniş alan bırakan, taş ve kaya ağırlıklı biçiminden ilham alarak yapıldı Yuzu Garden. Finesse’in bulunduğu coğrafyaya uygun olarak tropik bölge bitkileriyle zenginleştirilen bahçenin merkezine birçok kültürde karşımıza çıkan, “yaşam, ölüm ve yeniden doğuş”un simgesi konumunda bir Ficus Australis yerleştirildi. Ficus’un gölgelik alanındaki yatay taşlar ise insanların ağaç altında bir araya gelmesi, hem kendi hayatları hem de yaşadıkları dünya hakkında düşünmelerini sağlayacağı bir mola yeri olarak düşünüldü. Kısacası Yuzu Garden by Finesse; durma, görme, tatma (bahçeye özel hazırlanan cin bazlı kokteylleri dolayısıyla), yalnız kalma/bir olma ve hayran kalma alanı olarak tasarlandı.

DEV CEREUS REPANDUS

Bahçenin içinde yer alan bazı bitkilerin isimleri ise şöyle: Agave Attenuata, Agave Americana, Stipa Grass, Yucca Elephantipes, Cereus Monstrose, Cereus Repandus ve Cycas.

bottom of page