top of page
Sanat Sergisi

March 2024 | Urban

english below

PENTHOUSE’DAKİ SANAT YEMEĞİNDE NE KONUŞULDU

words Onur Baştürk

DSCF9632.JPG

Pazartesi gecesi The Ritz-Carlton Residences’ın penthouse katında bir buluşmaya davetliydim. Heyecanlanmayın, öyle seksi bir buluşma değil, bir sanat buluşması. Ama pekala sanat da seksi olabilir değil mi? Mesela Art Basel Miami’de keşfettiğim yeni nesilden Alvin Ong’un ya da hayranı olduğum Hans Op de Beeck’in kimi işleri gayet seksidir. En azından bana göre… 

 

Medyadan davetlilerin bir araya geldiği Ritz’deki bu penthouse buluşması ise Artweeks üzerineydi. Malum, Artweeks doğduğu mahalleden, yani Akaretler’den artık ayrılıyor. Artık Artweeks, Ritz’in B Blok tarafında yapılacak. Hatta çok yakın bir tarihte, önümüzdeki 20 nisanda etkinliğin 9’uncu edisyonunun burada yapıldığına tanık olacağız. Ritz’e yabancı değiliz. Şubat ayında Türk galerilerin bir araya gelerek oluşturduğu yeni platform Artshow da burada yapılmıştı. 

 

“BU KADAR ETKİNLİK AZ BİLE”

 

20 nisandaki Artweeks’in açılışından birkaç gün sonra ise Contemporary Istanbul’un lokal fuarı CI Bloom var. Yani şahane bir çakışma söz konusu! Buradan yola çıkarak o gece şunu sordum, “Lokal galerilerin yer aldığı fuar ve etkinlikler sonrası şu söylemi çok duyuyoruz, ‘Hep aynı işleri görüyoruz, değişik bir şey yok’. Yine aynı şey mi olacak?”

 

Bu sorum üzerine, masada bulunan tek galeri sahibi (MERKUR) ve aynı zamanda Artweeks’in yaratıcılarından biri olan Sabiha Kurtulmuş, bu konuda bana katılmadığını söyledi. “Bu kadar etkinlik az bile” dedi Sabiha, “Mesela Miami’ye bak. Art Basel’ın yanı sıra birçok yan etkinlik vardır. Bizim de ana fuarımız Contemporary Istanbul. Ama onun yanı sıra yan etkinlikler de olmalı. Çünkü potansiyel var”. Ben de ısrarla şunu söyledim, “Evet Miami’de çok etkinlik var, ama orada lokal galerilerin yanı sıra farklı ülkelerden galeriler de bu yan etkinliklere katılıyor. Burada sanki bir ‘biz bize’ durumu söz konusu”. Bunun üzerine, Artweeks’in sponsoru Bilgili Holding’i temsilen masada olan şirketin CEO’su Sinan Temo “Artweeks’e yabancı galerilerin gelmesi düşünülüyor” dedi. Evet, beklediğim yanıt tam da buydu. Çünkü bana kalırsa bu “biz bize” durumunun artık bir şekilde aşılması gerekiyor. Yoksa tabii ki birkaç tane daha Artshow ve Artweeks olmalı….

 

EN DOBRA: SABİHA KURTULMUŞ 

 

Bu arada sevgili Sabiha Kurtulmuş’u gecenin en dobra konuşan kişisi seçtiğimi söylemeliyim. 

Bir ara Contemporary hakkında sohbet edilirken, “CI’a girmek ve orada stand kiralamak çok pahalı” dedi Sabiha, “Oraya girince verdiğiniz paranın karşılığını almak istiyorsunuz”. 

Ve son CI fuarında bir Rus oligarkın galerisinin standına gelip çok fazla alım yaptığını da ekledi. “Ama yine de giderlerimiz çok fazla” diyen Sabiha, “Bizde hiçbir galerici bu işi yaparak zengin olamaz” dedi. 

 

SİNAN TEMO’NUN EVLERİ 

 

Doğrusu o gece sohbet hiç beklemediğim kadar hararetli, verimli, hatta eğlenceli geçti. Mesela…

- Bir ara Sinan Temo’ya, “En son hangi eseri aldınız?” diye sordum. “Artshow’da Rıdvan Kuday Gallery’den bir eser satın almıştım” diye yanıt verdi. 

- Temo, koleksiyonuna kattığı eserlerin çoğunu buluşma mekanımız olan Ritz’deki evinde sergiliyormuş. Hatta Temo, masadaki tüm konukları yemek bitince evine davet etti. Böylece evdeki sanat eserlerini görmüş olduk. Bu arada sohbetin bir yerinde, “Bir evim Ritz’de, diğer evim Bebek’te, bazı geceler burada bazı geceler diğerinde kalıyorum” deyince Sinan Temo, gülerek şunu sordum: “Hangi geceler?” 

WHAT was DISCUSSED at the PENTHOUSE ART DINNER?

On Monday night, I was invited to a meeting on the penthouse floor of the Ritz-Carlton Residences. Don't get excited, it's not a sexy meeting, it's an art meeting. But art can be sexy, right? For example, some of the works by Alvin Ong, a new generation artist I discovered at Art Basel Miami, or Hans Op de Beeck, whom I admire, are very sexy. At least for me... 

 

This penthouse meeting at the Ritz, where guests from the media gathered, was about Artweeks. As you know, Artweeks is now leaving Akaretler, the neighborhood where it was born. From now on, Artweeks will take place in Block B of the Ritz. In fact, very soon, next April 20th, we will witness the 9th edition of the event being held here. The Ritz is no stranger to us. In February, Artshow, a new platform for Turkish galleries, also took place here. 

 

“SO MANY ART EVENTS ARE TOO FEW” 

 

On April 20, a few days after the opening of Artweeks, there is CI Bloom, the local fair of Contemporary Istanbul. Based on this, I asked the following question that night: "After fairs and events where local galleries participate, we often hear this discourse: 'We always see the same artworks, nothing different'. Will it be the same again?"

 

To this question, Sabiha Kurtulmuş, the only gallery owner at the table (MERKUR) and one of the creators of Artweeks, disagreed. "This much event is too little," Sabiha said, "Look at Miami for example. Besides Art Basel, there are many side events. Our main fair is Contemporary Istanbul. But there should be side events as well. Because there is potential”. I insisted, "Yes, there are many events in Miami, but in addition to local galleries, galleries from different countries participate in these side events. It's like an 'us to ‘us situation here”. 

 

In response, Sinan Temo, the CEO of Bilgili Holding, the sponsor of Artweeks, who was at the table representing Bilgili Holding, said, "We are thinking of bringing foreign galleries to Artweeks". Yes, that was exactly the answer I was expecting. Because I think this ‘us to us’ situation has to be overcome somehow. Otherwise, of course, there should be a few more Artshows and Artweeks…

 

MOST OUTSPOKEN: SABIHA KURTULMUS 

 

By the way, I have to say that I chose dear Sabiha Kurtulmuş as the most outspoken person of the evening. "It is very expensive to enter CI and rent a space there," Sabiha said, "You want to get what you pay for when you enter there”. And she added that at the last CI fair, a Russian oligarch came to her gallery and bought a lot of art. "But still, our expenses are too high," Sabiha said, "no gallerist in our country can get rich from this business”. 

 

SINAN TEMO'S HOUSES 

 

To be honest, the conversation that night was more heated, productive, and even entertaining than I had expected. For example…

- At one point I asked Sinan Temo, "What was the last piece you bought?" 

He replied, "I bought a work from the Rıdvan Kuday Gallery at the Artshow”. 

- Temo exhibited most of the works he had added to his collection at his home in the Ritz, our meeting place. Temo even invited all the guests at the table to his house after dinner. At one point in the conversation, Sinan Temo said, "I have a house at the Ritz and another in Bebek, some nights I stay here and some nights I stay there," and I laughed and asked: "Which nights?" 

bottom of page