top of page

Nisan 2020 | Stil | Güney Kore

‘Parazit’in evi aslında gerçek değildi

Yazı | Alp Tekin

Oscar ödüllü Güney Kore filmi “Parazit”te yer alan modern ev dikkatli gözlerden kaçmamıştır. Çünkü en az filmin oyuncuları kadar Park ailesinin yaşadığı evin kendisi de gizli başrollerden biri! 

Nitekim evin tasarımının verdiği atmosferin filmin ruhuna katkısı tartışılmaz. 

 

Aslında Park ailesinin evi, filmin prodüksiyon tasarımını yapan Lee Ha Jun’un elinden çıkma! Birçok insanın gerçek bir ev sandığı bu ev, aslında bir set yani.  

 

Lee Ha Jun, yönetmen Bong Joon-Ho’nun istekleri doğrultusunda bu set evi inşa etmiş: “Sadece Park'ın evi değil; Kim'in yarı bodrum katı dairesi ve tüm civar mahalle film için kurulmuş setlerdi aslında. Park ailesinin evini tasarlarken dikkate aldığım ilk temel unsur ise blokajdı. Yönetmen Bong, o hissi vermemi özellikle istedi. Onun dışında evin mimari tarzı açısından geriye kalan tüm detaylarını bana bıraktı”. 

 

“Ancak” diyor Lee Ha Jun, “Yönetmen güzel bir ön bahçenin ikinci bir temel unsur olduğunu da vurguladı!” Bu noktada hemen filmi hatırlamakta fayda var. Park çiftinin salondaki kanepeden çocuklarının bahçeye kurduğu çadırı izledikleri sahneyi gözünüzün önüne getirin. Aynı anda Kim ailesi salondaki büyük sehpanın altındaydı ve bir süre sonra Park çifti sevişmeye başlamıştı. 

Bu sahnede yere kadar cam olan bölümden bahçe tamamen görünüyordu. 

 

Bay Lee, yönetmen Bong’un bu konuda hassas davrandığını söylüyor: “Filmde mimar Namgoong Heonja'nın yaptırdığı söylenen bu evin bir felsefesi var. Salonda televizyon özellikle yok. Amaç, oturduğun kanepeden bahçeyi izleyebilmek. Bir bakıma bahçeyi yüceltmek… Bong senaryoyu yazarken çizdiği basit bir kat planını da göstermişti bana. Bu çizimde özellikle bahçeyi böyle göstermişti”. 

 

Peki bir prodüksiyon tasarımcısının bu kadar profesyonel bir ev tasarlamış olması normal mi? Lee Ha Jun bu evi tasarlarken mimarlardan esinlenmiş ya da yardım almış olabilir mi? Bu konulardaki merakı da şöyle gideriyor Bay Lee: 

 

“Evet, başka mimarların çalışmalarına atıfta bulundum ama özellikle tek bir mimardan özel bir fikir almış değilim. Benim için her şey bir referans olabilir ve yaratıcılığımı harekete geçirebilir. Keza Park'ın evi senaryoda bir mimar tarafından inşa edildiğinden, bir yapım tasarımcısı olarak evi tasarlamak için doğru yaklaşımı bulmak pek kolay değildi. Çünkü mimarlar ve yapım tasarımcıları farklı yaklaşımlara sahip. Benim için öncelik blokaj hissi ve iskelet öncelikliydi. Mimarlar ise insanların gerçekten yaşaması için alanlar inşa eder. İnşa edilen ortamın insanların yaşayış biçimini nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundururlar. 

 

Benim amacım ise bir film seti için uygun, karakterler için gerçek bir ev yapmaktı. Aynı zamanda karakterlerin hayatını, içinde bulundukları durumları ve hayata bakış açılarını yansıtan gerçek bir ev işlevini gören bir alan yaratmaktı. Seyirciler açısından bakacak olursak, inandırıcı görünecek bir şey inşa etmem gerekiyordu!”

STİL | Kategorinin diğer yazıları

yuzulogoweb2.png
bottom of page