top of page
Ekran Resmi 2023-11-16 23.14.42.png

November 2023 | Travel | Vol 11

english below

UMBERTO 121

words Alp Tekin

photos Meritxell Arjalaguer

Montisi (Montalcino), UNESCO dünya mirası alanı olan Val d’Orcia’daki beş belediyeden biri. Umberto 121 işte bu köyün merkezinde, tipik bir Toskana binasında yer alıyor. Umberto 121’in ortaya çıkışı ise Covid salgını dönemi! Hikâyenin başrolündeki ev sahibi çift, o dönem Barselona’da yaşıyor ve 2020 yazında burayı satın almaya karar veriyor. Sonrası çok hızlı. Birkaç ay sonra ev sahibi çift, iki kızlarıyla birlikte Barselona’dan ayrılıp 300 nüfuslu Montisi’ye yerleşiyor.

DAHA ÇOK FRESK ORTAYA ÇIKIYOR

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan Umberto 121, yeni ev sahiplerinin tutkusu ve yönlendirmeleri doğrultusunda özgün mimarisi ve farklı dönemleri yansıtan özellikleri korunarak yenilenme sürecine giriyor. Öncelikle son yıllarda eklenmiş gereksiz unsurlardan ev arındırılıyor. Böylece 1800’den kalma freskler, 1930’dan kalma mozaikler daha görünür bir hal alıyor. Daha sonra ise odalar ve ortak alanlar detaylara dikkat edilerek yenileniyor. Orijinal kapılar, zeminler, açık kirişler ve 19. yüzyıldan kalma fresklere asla dokunulmuyor. Nitekim evi satın aldıklarında sadece iki odadaki duvarın freskle kaplı olduğunu gören ev sahipleri, gün geçtikçe daha fazla freski gün yüzüne çıkartmaya başlıyor. Ve sonuçta her odası ayrı bir kimliğe ve hikâyeye sahip Umberto 121 yaratılmış oluyor.

TAMAMI MAKSİMUM 12 KİŞİ İÇİN

Odalarında farklı dönemlere ait orijinal lambaların yanı sıra İtalyan ve İspanyol antikacılarından alınma mobilyaların yer aldığı Umberto 121’in tamamı, maksimum 12 kişi için kiralanabiliyor. Daha az sayıda oda kiralamak için ev sahipleriyle iletişime geçmek gerekiyor. Ama her durumda minimum konaklama süresi dört gece. Eğer Umberto 121’de konaklamak isterseniz web sitesini ziyaret etmenizi öneririz: www.umberto121.com

Montisi (Montalcino) is one of five municipalities in Val d’Orcia, a UNESCO world heritage site. Umberto 121 is located in the center of this village, in a typical Tuscan building. The emergence of Umberto 121 was during the Covid epidemic! The homeowner couple in the leading role of this story were living in Barcelona at the time and decided to buy this place in the summer of 2020. Afterwards everything was very fast. A few months later, the couple left Barcelona with their two daughters and settled in Montisi, a town with a population of 300.

MORE FRESCOES EMERGE

Dating back to the 14th century, Umberto 121 is undergoing a renovation process, preserving its original architecture and features reflecting different periods, in line with the passion and guidance of its new homeowners. First of all, the house is cleared of unnecessary elements which were added in recent years. Thus, frescoes from 1800 and mosaics from 1930 become more visible. Then, the rooms and common areas are renovated with attention to detail. The original doors, floors, exposed beams and 19th-century frescoes remain untouched. As a matter of fact, the homeowners, who saw that only the walls of two rooms were covered with frescoes when they bought the house, begin to unearth more and more frescoes day by day. And as a result, Umberto 121 is created, each room with a separate identity and story.

FOR MAXIMUM 12 PEOPLE IN ITS ENTIRETY

Umberto 121, whose rooms include original lamps from different periods as well as furniture purchased from Italian and Spanish antique dealers, can be rented as a whole for a maximum of 12 people. To rent a smaller number of rooms, it is necessary to contact the homeowners. But in any case, the minimum stay is four nights. If you would like to stay at Umberto 121, we recommend you visit the website: www.umberto121.com

bottom of page