top of page
desert-morocco-adventure-RhC4Yor-EFA-unsplash (1).jpg

March 2024 | Urban

english below

İstanbul yeniden cool olur mu?

words Onur Baştürk

DSCF9632.JPG

Bir belediye seçimi sonrası bu kadar sevinip heyecanlanmak, şu an Türkiye’ye dışardan bakan bir yabancının pek de anlayamayacağı bir şey. Üstelik daha fazlası var. Seçim sonuçlarını izlediğimiz gecenin sonunda arkadaşımız hepimizi tek tek evlerine bırakırken şöyle bir şey oldu: Etiler’de önümüze çıkan Büyükşehir Belediyesi’nin çöp toplama kamyonunu hep beraber alkışlamaya başladık! Bir yabancı görse, “Delirmiş bunlar herhalde” derdi. Ama işte delirmedik aslında, delirttiler!

 

Sonuçta, bir belediye seçimi sonrası bu kadar mutlu olmayı bir tek biz anlayabiliriz. Daha da ötesi, yeniden eskisi gibi olmayı artık hayal edebiliriz. Mesela: İstanbul’un 2005’teki gibi yeniden tescilli bir “cool kent” olmasını… Tescilli diyorum, çünkü Newsweek dergisi 2005 yılında İstanbul’u o dönem kapağına taşımış ve şöyle anonslamıştı: “Avrupalı veya değil, İstanbul dünyanın en cool kentlerinden biri”. 

 

Newsweek, İstanbul’un bir rönesans yaşadığından bahsetmiş, "AB'ye girmemek Türkiye için dünyanın sonu değil. İstanbul onlara yeter" yorumunu yapmıştı. Aynı makalede İstiklal Caddesi'nde bir yaz akşamı geçirmenin şahaneliğine değinilmiş, farklı tarzların bir arada oluşuna övgüler düzülmüştü. 360’da çalınan sufi elektronik müziğin sokağa kadar duyulmasından tutun da Mojo, Babylon gibi kulüplere kadar yazıda her türlü ayrıntıya yer verilmişti. 

 

Ve şimdi, İstiklal Caddesi’nin de bulunduğu Beyoğlu Belediyesi’nin, uzun bir aradan sonra (30 yıl olduğu belirtiliyor) ana muhalafet partisine (CHP) geçmesiyle birlikte o “cool günler” geri gelir mi? İstanbul’da yaşayan lokallerin bile bir süredir gitmekten imtina ettiği, son yıllarda Arap turistlerin zevkine göre şekil almış Beyoğlu yeniden cool olur mu? 

 

Evet, artık yeniden umudumuz var. Çünkü İstanbul yeniden cool ve canlı bir şehir olmayı ve sadece belli başlı birkaç ülkeden değil, dünyanın her ülkesinden kaliteli turist akınını hak ediyor. Hem de çok!

Will Istanbul be cool again?

To be so happy and excited after a local election is something that a foreigner looking at Turkey from the outside cannot really understand. And there is more to it than that. At the end of the night when we were watching the election results and our friend was driving us home one by one, something like this happened: We all started applauding the city garbage truck in front of us in Etiler! A foreigner would have said, "You must be crazy. But we weren't crazy, they made us crazy!

 

After all, only we can understand how we can be so happy after a local election. More than that, we can now dream of being the same again. For example: Istanbul becoming a registered "cool city" again, like it was in 2005... I say "registered" because in 2005, Newsweek magazine put Istanbul on its cover and announced: "European or not, Istanbul is one of the world's coolest cities". 

 

Newsweek mentioned that Istanbul was experiencing a renaissance and said, "Not joining the EU is not the end of the world for Turkey. Istanbul is enough for them”. The same article mentioned the fabulousness of spending a summer evening on Istiklal Street and praised the coexistence of different styles. From the Sufi electronic music played at 360, which could be heard from the street, to clubs like Mojo and Babylon, the article included all kinds of details. 

 

And now that Beyoglu Municipality, where Istiklal Street is located, has gone to the main opposition party (CHP) after a long time (reportedly 30 years), will those "cool days" come back? Will Beyoglu, which in recent years has been shaped according to the tastes of Arab tourists and where even Istanbul natives have been avoiding going for a while, become cool again? 

 

Yes, now we have hope again. Because Istanbul deserves to be a cool and vibrant city again, and it deserves an influx of quality tourists not just from a few countries, but from every country in the world. Very much!

bottom of page