top of page
burcu-tcuKL06jCF0-unsplash.jpg

March 2024 | Urban

english below

İDİL TABANCA’DAN VEGAN OTEL: OLSO 

words Onur Baştürk

DSCF9632.JPG

İdil Tabanca’yla en son Eskişehir’deki OMM’da bir araya gelmiş ve bir röportaj yapmıştık. O röportajda şöyle bir soru sormuşum: “Hayat seçimlerden ibaret klişesine inanır mısın? Gerçekten biz mi seçiyoruz?” O zaman şöyle yanıt vermişti İdil: “Seçimlerimiz büyük rol oynuyor, evet. Ama hayatın sana sağ gösterip sol vurduğu, hiçbir seçim hakkın olmadan kendini ummadığın yer ve durumlarda bulduğun da oluyor! Hani bir laf vardır, bir insanın hayatına ‘evet’lerinden çok ‘hayır’ları yön verir diye. Ben buna çok inanıyorum”. Ve şimdi yıllar sonra İdil’le yeni projesi OLSO için mesajlaşırken bu yanıtı düşündüm. Heyecanla bahsettiği OLSO yüzde yüz kendi seçimi. Ama bir yandan hayatın akışı da onu bu projeye yönlendirmiş olabilir mi? Doğrusu, işin içinden çıkamıyorum.

 

Bu yaz sonuna doğru ‘soft opening’le kapılarını açacak olan Muğla, Köyceğiz’deki OLSO, bir vegan otel projesi. “Sıfır ilaçla, kendi sebzelerimizi yetiştireceğiz, ama gastronomik olarak da iddialı olacağız” diyor İdil. 

 

OLSO’nun tek özelliği tamamen vegan bir otel oluşu değil. “Burası meraklı ve bilinçli gezginlere hitap eden çok yönlü bir topluluk alanı da olacak” diyor İdil: “Gastronomi, sanat ve doğanın dönüştürücü gücünü kucaklayabileceğiniz, gevşeyip gençleşeceğiniz rahat bir ortamda yaratıcı atölyeler, sanatçı rezidansları, permakültür girişimleri ve çok çeşitli yerel etkinlikler yer alacak”. 

 

Uzun süredir duyduğum en farklı proje OLSO. Merakla bekliyorum. İlk misafirlerinden biri olacağım. 

 

STAY ALAÇATI’DA TİYATRODAN SONRA BALE SÜRPRİZİ 

 

Stay Otelleri’nin sahibi Muzaffer Yıldırım’ın kızı Maya Yıldırım da tıpkı İdil Tabanca gibi kendi seçimlerinin peşinden giden bir yeni nesil. Maya, hafta sonu Alaçatı’daki The Stay Warehouse’da peş peşe gerçekleşen tiyatro gösterimleri sırasında davetlilerle tek tek ilgileniyordu. Maya’nın bir sonraki hayali, The Stay Alaçatı’nın bir bale gösterisine ev sahipliği yapması. Bunun için görüşmelere başlamış bile. The Stay Alaçatı’nın bir bale gösterisi için büyük bir alanı mevcut. Sonucun şahane olacağına eminim. 

IDIL TABANCA’S VEGAN HOTEL: OLSO 

The last time we interviewed Idil Tabanca was at the OMM in Eskisehir, where she is still the chairperson. In that interview, I asked the following question: "Do you believe in the cliché that life is about choices? Do we really choose?" İdil responded as follows: "Our choices play a big role, yes. But there are times when you find yourself in unexpected places and situations where you have no choice! There is a saying that a person's life is shaped more by their 'no's' than their 'yes's'. I believe that very strongly”

 

And now, years later, I thought about this answer while exchanging texts with Idil for her new project OLSO. OLSO, which she talks about so enthusiastically, is one hundred percent her own choice. But on the other hand, could the flow of life have led her to this project? Honestly, I can't figure it out.

 

OLSO in Koycegiz, Mugla, which will open with a 'soft opening' towards the end of this summer, is a vegan hotel project. "We will grow our own vegetables without using pesticides, but we will be assertive gastronomically," says İdil. 

 

OLSO is not just a completely vegan hotel. "It will also be a multi-faceted community space for curious and conscious travellers," says Idil: "There will be creative workshops, artist residencies, permaculture initiatives and a wide range of local events in a relaxed environment where you can enjoy gastronomy, art and the transformative power of nature, relax and rejuvenate”.  

 

OLSO is the most different project I have heard of for a long time. I am looking forward to it. I will be one of the first guests. 

 

BALLET SURPRISE AFTER THEATRE AT STAY ALACATI 

 

Maya Yıldırım, the daughter of Muzaffer Yıldırım, the owner of Stay Hotels, is a new generation who, like İdil Tabanca, follows her own decisions. Maya took care of the guests one by one during the successive theatre performances at The Stay Warehouse in Alacati over the weekend. Maya's next dream is for The Stay Alacati to host a ballet performance. She has already started negotiations. The Stay Alacati has a big space for a ballet show. I am sure the result will be fantastic. 

bottom of page